gototopgototop
 

Udruga Šimićana

Udruženje građana za razvoj ruralne i ekološke zajednice u Bosni i Hercegovini


Udruga Šimićana je udruženje građana za razvoj ruralne i ekološke zajednice u Bosni i Hercegovini,tj Udruženje nas Šimićana i svih koji volimo svoju djedovinu i očevinu i da istu zaštitimo od daljnje devastacije i ishodujemo svoja prava za povratak u naše selo Šimiće.

  • Povećaj slova
  • Resetiraj
  • Smanji slova

Naslovna Proza - Priče Svjedočanstvo


Svjedočanstvo

E-mail Ispis

Puno vas je ovo već vidjelo,za one koji nisu možda ima štogod zanimljivo.

LP

 

PREZIME:                                                       xxxxxx
IME, IME OCA:                                              xxxxx
GODINA ROĐENJA:                         1942.
MJESTO ROĐENJA:                                      Šimići, općina Banja Luka
PREBIVALIŠTE:                                            
PRIVREMENI BORAVAK:                           
STRUČNA SPREMA:                        
ZANIMANJE:                                                
BRAČNO STANJE:                                       
DRŽAVLJANSTVO:                                       Hrvat
NACIONALNOST:                                        RH

SLUŽBENA BILJEŠKA
Navodi se da je po početku ratnih događanja 1992. god. zajedno sa svojom ženom xxxxxxx živio u svojoj obiteljskoj kući u mjestu Šimići. Odmah po početku ratnih događanja od strane milicije iz Ivanjske zatraženo je da svi Hrvati predaju svoje oružje što je i učinjeno. S obzirom da su bili okruženi srpskim selima bilo im je zabranjeno kretanje van sela osim sa propusnicama koje je izdavao Bijelić Juro koji je tada u selu obnašao funkciju sekretara MZ. Nadalje navodi da do siječnja 1995. god. nikuda nije izlazio iz sela, živio je od stoke što je imao kod kuće i pomoći od “Karitasa”. U siječnju 195. god. dobio je poziv za mobilizaciju iz Banja Luke na koji se javio te je zbog oštećenog sluha određen za kurira. Vratio se kući, a zatim da bi izbjegao mobilizaciju 18.02.1995. god. prešao je u RH i otišao sa ženom kod mlađeg sina xxxx u mjesto Križ gdje sada živi xxxxxxxx
Krajem 1992. god. u više navrata u selo su dolazile naoružane grupe ljudi u uniformama koje su ulazile ljudima u kuću i pljačkale. Vladao je strah među ljudima, a naročito u jesen 1992. god. kada je od strane njemu nepoznatih uniformiranih osoba u svojoj kući ubijen Ivo Matijević i Isak Lehić U to vrijeme u selo je često dolazi bivši učitelj u selu Torlak Rajko Milošević koji je nosio uniformu srpske vojske i koji je nakon tog događaja sekretara mjesne zajednice Šimići Juri Bijeliću dao nekoliko pušaka da organizira mjesnu stražu radi zaštite sela od pljačkaških bandi. Ista osoba je Juri Bijeliću davao i potvrde za slobodno kretanja koje je ovaj ispunjavao za seljane. ne može sa točnošću reći da li je Juro te potvrde naplaćivao. U vremenu od 1993. do 1995. god. ljudi iz sela često su pozivani na radne obaveze za sječu drva u šumi Bobija za vojsku. Pozive je potpisivao Rajko milošević i predavao Juri Bijeliću koji je preko kurira Pranjić Miše pozive dostavljao ljudima.
Tokom 1994. god. iz Banja Luke slani su pozivi za mobilizaciju kojima se nitko iz sela nije odazvao, te je srpska milicija hvatala ljude po cesti i kućama i odvodili ih u Banja Luku, a zatim koliko zna u Livno, Grahovo i Glamoč na kopanje rovova gdje su poginuli Ivica Grgić, Josip Radman, Stipo Radman iz Šimića. Jedini iz sela koji se dobrovoljno uključio u redove srpske vojske bio je Pavo Bijelić sin Ive iz zaseoka Užari koji je potom često dolazio  u selo pucajući i strašući ljude.

 
Za Radman Peju  može navesti da je radio kao učitelj u školi u Šimićima. Isti je zagovarao ostanak mještana u selu. Iz Šimića pobjegao sa ženom krajem 1993. ili početkom 1994. god. pošto mu je kako je kasnije čuo prijetila pogibelj. Sada se nalazi negdje kraj Ludine. Bijelić Juro je za vrijeme ratnih događanja radio kao sekretar MZ Šimići. Tom prilikom Rajko Milošević donosio mu je pozive za mobilizaciju i radnu obvezu koje ej isti preko kurira MZ Pranjić Miroslava slao ljudima. Isti izdavao potvrde za slobodno kretanje do Banja Luke. xxxxxx smatra da je to bio prisiljen, a o naplati potvrda ne zna ništa. Koliko zna Bijelić je u Šimićima ostao i poslije njegovog odlaska, a koliko je čuo isti je potkraj 1995. god. kod Davora prešao u RH sa ženom i sinom i sada živi u Bjelovaru kod braće.
Za Tutić Ivu navodi da je često bio zvan u radni obvezu i vodio ljude kod sječe drva za što ga je odredio Rajko Milošević kao kandidata. Tutić je za vrijeme ratnih događanja nosio maskirnu uniformu i automat, ali nije bio na bojišnicama. U RH prešao krajem 1995. god. na punktu Mišin Han. Nosio uniformu srpske milicije, ali koliko on zna bio korekran prema mještanima. Užar Luka nalazio se u zaseoku Užari kao učitelj. Koliko zna za istoga da nije surađivao sa srpskom vlašću. Isti 1995. god. otišao iz Šimića. Zakarić Vjekoslav iz mjesta Torlak. Od strane Miloševića određen kao komandir za radnu obavezu i prilikom radne obaveze nosio uniformu. Bijelić Pavo iz Šimića od 1993. god. aktivno u srpskoj vojsci, prošao mnogo ratišta. Ostao u BiH.
Za svećenika Peru Čolića navodi da je nabavljao humanitarnu pomoć događanjima i surađivali  sa srpskom vlašću. Mišo je bio kurir MZ i nosio ljudima pozive za mobilizaciju. isti u RH prešli 1995. god. u Davoru i sada u Vojniću. jelaš Franjo nije nosio uniformu 1994. god. otjeran na radnu obavezu u Grahovo. U RH prešao 1995. god. u Davoru i nalazi se u Vojniću. Za Tutić Marka navodi da je 1993. god. otišao iz Šimića i sada živi u Križu. Pranjić Joso i Marica imali gostionicu u Šimićima koju su po početku rata zatvorili zbog straha od nereda i pljačke 1994. god. preko Davora sa familijom prešli u RH.
Za Tadić Josipa navodi da je odbio biti u miliciji zbog čega je 1995. god. od strane srpske milicije pretučen u Šimićima i oduzet mu traktor. Prešao u RH krajem 1995. god. i sada u Vojniću. Navodi da nije siguran za navedene godine događaja zbog proteka vremena.


 

Komentari  

 
-1 marinko 2014-03-26 08:26
Na glamoču, Grahovu i Livnu (Kazanci) u isto vrijeme na radnoj obavezi poginuo je i Marko Oljačić iz Novih Šimića.
 

Nemate prava da pišete komentare! Registritajte se ili prijavite !


Uplata INFO

Poštovani ukoliko želite uplatiti sredstva na račun Udruge na linku ispod možete naći upute.

Prijava

Reklame

Prisutni

Trenutno aktivnih Gostiju: 8 

Sjedište Udruge

Udruga Šimićana
Šimići bb
78216 Potkozarje
Bosna i Hercegovina

Kontakti

Za kontaktiranje administratora,predsjednika ili
zamjenika predsjednika koristite kontakt formular.

Kontakt formular

Uplata INFO

Poštovani ukoliko želite uplatiti sredstva na račun Udruge na linku ispod možete naći upute.

Statistika stranice

Članova : 151
Sadržaj : 213
Web Linkovi : 5
Posjete Sadržajima : 211506